فیلترها/جستجو در نتایج    

فیلترها

سال

بانک‌ها




گروه تخصصی








متن کامل


اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1391
  • دوره: 

    52
تعامل: 
  • بازدید: 

    378
  • دانلود: 

    96
کلیدواژه: 
چکیده: 

لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 378

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 96
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1382
  • دوره: 

    15
  • شماره: 

    1 (مسلسل 44)
  • صفحات: 

    88-104
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    1208
  • دانلود: 

    0
چکیده: 

اصول پروتز با معرفی فنون و مواد جدید در حال تغییر است. سمان های رزینی مثالهایی از این تغییرات هستند که سبب محبوبیت سرامیک های باند شونده و پروتزهای ثابت رزین – باند شده اند. چسبندگی مواد ترمیمی با ساختمانهای مینرالیزه دندانی مهمترین هدف در تحقیقات اخیر دندانی است. تحقیقات زیادی جهت توسعۀ سیستم های ادهزیو (Adhesive) می شود تا باند به بافتهای مینرالیزه و باند به فلز به طور موثر و با کیفیت بالا ایجاد شود. اهداف اصلی سیستم های باندینگ شامل: گیر رستوریشن، حذف یا کاهش ریزنشت و تقویت ساختمانهای باقیمانده دندان می باشد. مقاله حاضر مروری سیستماتیک بر مطالعات انجام شده در زمینه سیستم های مختلف ادهزیو رزین می باشد که سوابق مطالعات مشابه از سال 1980 تا سال 2003 در مدلاین موجود می باشد.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 1208

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1391
  • دوره: 

    24
  • شماره: 

    3 (مسلسل 84)
  • صفحات: 

    208-216
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    1165
  • دانلود: 

    151
چکیده: 

زمینه و هدف: با استفاده از ترمیمهای غیر مستقیم همرنگ دندان، نقش سمان های رزینی برجسته تر شده است. برای کاهش مراحل کار و حساسیت تکنیکی، سمان های رزینی سلف ادهزیو در سال 2002 ارایه شده است. هدف از این مطالعه مقایسه میزان ریزنشت سمان های سلف ادهزیو Rely X Unicem, Maxcem Elite با سمان های با سیستم باندینگ Etch&Rinse و RelyX ARC و Nexus3 در حد فاصل عاج-سمان و مینا-سمان در زمان 24 ساعت پس از کاربرد مواد مورد مطالعه می باشد.روش بررسی: در این مطالعه آزمایشگاهی چهل دندان مولر سوم خارج شده از افراد 20-30 ساله برای انجام مراحل کاربرد سمان به چهار گروه تقسیم شدند. در هرگروه سمان های زیر استفاده گردید: گروه RelyX Unicem -1،  -2گروه RelyX ARC، 3- گروه Maxcem Elite و -4 گروه .Nexus3 حفره استاندارد دایره ای شکل به قطر سه میلی متری در سطح باکال دندانها ایجاد شد و پس از کاربرد سمان ها در حفره به صورت مستقیم پس از 24 ساعت نگهداری در دمای 37 درجه، به مدت 24 ساعت در محلول نیترات نقره 50% وزنی قرار گرفته و سپس به مدت 24 ساعت دندانها در محلول ظهور در مقابل نور فلورسنت قرار داده شدند. در مرحله بعد پس از چهار برش طولی در راستای حفره، میزان ریزنشت در چهار نقطه اکلوزال و چهار نقطه سرویکال اندازه گیری گردید. از آزمون Kruskalwalis برای مقایسه ریزنشت سمان ها با در نظر گرفتن  P≤0.05و از آزمون تکمیلی Dunn برای مقایسه دو به دو گروهها با  P≤0.0087استفاده شد.یافته ها: در لبه اکلوزالی: میزان ریزنشت در سمان های Rely X ARC و Nexus3 کمتر از سمان های سلف ادهزیو بود (P≤0.05). در لبه سرویکالی اختلاف آماری میان  Rely X Unicemو Rely X ARC دیده نشد (P≤0.05). ولی میزان ریزنشت Nexus3 به طور معناداری کمتر از Rely X Unicem بود (P≤0.0087) و Maxcem Elite بیشترین میزان ریزنشت را نشان داد.نتیجه گیری: میزان ریزنشت در سمان های Etch&Rinse در اکلوزال و سرویکال به طور معنا داری (P≤0.05) کمتر از سمان های سلف ادهزیو بود.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 1165

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 151 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1391
  • دوره: 

    12
  • شماره: 

    4 (مسلسل 33)
  • صفحات: 

    321-326
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    774
  • دانلود: 

    113
چکیده: 

بیان مساله: روند بازسازی دندان های اندوشده به دلیل استفاده گسترده از پست های کامپوزیتی تقویت شده با فیبر (FRC) در حال تغییر است. این پست ها برتری هایی همچون ضریب الاستیسیته همانند با عاج را دارا هستند که از میزان شکسته شدن ریشه می کاهد. عوامل گوناگونی همچون ضخامت سمان می تواند بر قدرت باند پست های FRC با دندان اثر گذار باشد.هدف: هدف از این بررسی، ارزیابی تاثیر ضخامت سمان رزینی بر قدرت باند یک نوع پست FRC بود.مواد و روش: در این پژوهش تجربی- آزمایشگاهی، تاج 18 دندان تک ریشه انسانی با کانال مستقیم قطع شد (طول 16 میلی متر.(کانال آنها آماده شده و نمونه ها به گونه تصادفی به دو گروه 9 عددی تقسیم گردیدند. در گروه 1 (ضخامت کم سمان)، پست های FRC اندازه 3 و در گروه 2 (ضخامت زیاد سمان)، پست های FRC اندازه 1، سمان شدند. پس از برش دادن نمونه ها، از هر نمونه دو قطعه به ضخامت 4.5 میلی متر به دست آمد. برای ارزیابی ضخامت سمان از میکروسکوپ نوری استفاده شد. نمونه ها توسط نیروی فشاری (Push-out) ارزیابی و داده ها توسط آزمون تی (T) از لحاظ آماری واکاوی گردیدند. یافته ها: قدرت باند دو گروه 1 (ضخامت کم سمان) و 2 (ضخامت زیاد سمان) با هم اختلاف معنادار نداشتند (.(p=0.145 میزان میانگین و انحراف معیار میزان قدرت باند در گروه ضخامت کم سمان، 3.83±12.16 و در گروه ضخامت زیاد سمان، 6.15±14.17 مگاپاسکال بود.نتیجه گیری: با افزایش ضخامت سمان پیرامون پست هایFRC ، از میزان قدرت باند آنها کاسته نخواهد شد.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 774

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 113 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1386
  • دوره: 

    19
  • شماره: 

    3 (مسلسل 64)
  • صفحات: 

    41-45
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    881
  • دانلود: 

    157
چکیده: 

زمینه و هدف: اینله های سرامیک به عنوان یکی از روش های ترمیم همرنگ دندان مطرح هستند که به وسیله سمان های رزینی در دهان سمان می شوند. هدف از این مطالعه مقایسه میزان ریزنشت اینله های سرامیک با دو سمان مختلف می باشد. روش بررسی: جهت انجام این مطالعه تجربی از سی دندان خارج شده مولر انسانی استفاده شد. در سطح باکال همه دندان ها حفرات یکسان Cl V تهیه شد. سپس دندان ها در گروه های مختلف به وسیله اینله سرامیک و دو نوع سمان مختلف: Panavia F/ED primer و Variolink II / Excite DSC ترمیم شدند. پس از ترموسایکل سطح دندان ها به وسیله موم چسب پوشانده و در رنگ متیلن بلو 2% مستقر شدند. از ده دندان دیگر در دو گروه پنج تایی به عنوان گروه کنترل مثبت و منفی استفاده شد، پس از آن دندان ها از وسط حفرات برش داده و نفوذ رنگ بر حسب تعداد دیواره های نفوذ یافته رتبه بندی شد. اطلاعات با استفاده از آزمون های آماری غیرپارامتریک (Mann Whitney) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. یافته ها: اختلافی در میزان ریزنشت بین دو روش مختلف سمان کردن اینله ها مشاهده نشد (P>0.05). سمان Panavia F در مارجین عاجی از مارجین مینایی خود ریزنشت کمتری نشان داد (P<0.05). نتیجه گیری: یافته های این مطالعه نشان می دهد که سمان مصرفی (Variolink II یا Panavia F) تاثیری در میزان ریزنشت اینله های سرامیکی حفرات Cl V ندارد.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 881

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 157 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
نویسنده: 

عراقی سولماز

اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1393
  • دوره: 

    16
تعامل: 
  • بازدید: 

    363
  • دانلود: 

    107
کلیدواژه: 
چکیده: 

لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 363

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 107
مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1388
  • دوره: 

    33
  • شماره: 

    3 (پیاپی 70)
  • صفحات: 

    183-190
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    849
  • دانلود: 

    235
چکیده: 

مقدمه: امروزه بسیاری از تحقیقات و تحولات در زمینه مواد دندانی بر روی ساده سازی مراحل باندینگ متمرکز شده است. هدف از این مطالعه بررسی استحکام برشی پیوند سه نوع سمان رزینی خود باند شونده دوال کیور به عاج دندان بود.مواد و روش ها: در این تحقیق تجربی- آزمایشگاهی، 40 دندان مولر سوم سالم انسان انتخاب شده و به طور تصادفی در چهار گروه 10 تایی تقسیم بندی شدند. گروه اول (گروه کنترل): بعد از 15 ثانیه اچینگ و اعمال باندینگExcite DSC (Ex)،  کامپازیت Varilink II (Var II) به داخل استوانه های پلاستیکی تزریق شده و کیور گردید. گروه دوم Relyx unicem (RX) به داخل استوانه های پلاستیکی تزریق شده و بعد از 30 ثانیه، کیور گردید. گروه سوم Maxcem (Mc) به داخل استوانه های پلاستیکی تزریق شده و بعد از 30 ثانیه، کیور گردید. گروه چهارم Multilink Sprint (MS) به داخل استوانه های پلاستیکی تزریق شده و بعد از 30 ثانیه، کیور گردید. بعد از گذراندن 1000 سیکل حرارتی، بین 5 تا 55 درجه سانتی گراد، استحکام برشی پیوند به وسیله یک دستگاه یونیورسال سنجش استحکام پیوند Zwick/Roell اندازه گیری شد. اطلاعات به دست آمده با آزمون های آماری ANOVA و Scheffe مورد آنالیز قرار گرفتند.یافته ها: میانگین استحکام برشی پیوند و انحراف استاندارد برای گروه های اول، دوم، سوم، چهارم به ترتیب 12.95±2.64، 6.73±0.79، 3.01±0.09، 4.60±0.75 مگاپاسکال بود. آنالیز آماری با آزمون های آماری نشان داد که: میانگین استحکام برشی پیوند کامپازیت Var II به طور معنی داری بیشتر از سایر گروه ها بود (P<0.05) میانگین استحکام برشی پیوند و به طور معنی داری کمتر از RX بود (P<0.05). میانگین استحام برشی پیوند و تفاوت آماری معنی داری با هم نداشت (P<0.05).نتیجه گیری: استحکام برشی پیوند سمان های رزینی خود باند شونده RX،  MCو MS کمتر از کامپازیت Var II به همراه باندینگ EX می باشد. استحکام برشی پیوند RX بیشتر از MC و MS است. استحکام برشی پیوند MC و MS تفاوتی با هم ندارد.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 849

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 235 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1386
  • دوره: 

    19
  • شماره: 

    2 (مسلسل 63)
  • صفحات: 

    56-61
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    931
  • دانلود: 

    131
چکیده: 

زمینه و هدف: ترمیم های ترکیبی آمالگام و کامپوزیت دارای مزایایی از جمله صرفه اقتصادی، زیبایی و استحکام در یک ترمیم، عدم نیاز به خارج کردن آمالگام و اعمال فشار به دندان است. اتصال مناسب دو ماده مذکور بر اطمینان انجام چنین ترمیم هایی می‎افزاید. هدف از انجام این مطالعه، بررسی استحکام اتصال برشی بین دو ماده در شرایط استفاده از رزین باند شونده Rely X-ARC و بدون آن بود. روش بررسی: جهت انجام این مطالعه آزمایشگاهی، شصت عدد سیلندر آکریلی در قالب های تفلون به ابعاد 25×33 میلی‎متر تهیه شد. در قسمت مرکزی هر سیلندر حفره مربع به ابعاد هشت میلی‎متر و عمق 2.5 میلی متر تعبیه گردید. نمونه‎ها به چهار گروه 15 تایی تقسیم شدند. در گروه یک پس از متراکم و برنیش کردن سطح آمالگام، قالب تفلون شیاردار دوقسمتی روی آمالگام و درون قالب تفلونی خارجی قرار گرفت و سپس رزین کامپوزیت درون فضای تفلون دای به آمالگام زیرین اضافه و کیور شد. در گروه دو بین آمالگام و کامپوزیت Single Bond و Rely X-ARC استفاده گردید. در گروه های سه و چهار پس از متراکم و برنیش کردن آمالگام، نمونه‎ها 24 ساعت در دمای 37 درجه سانتی گراد نگهداری و سپس توسط فرز روی آنها به طور یکسان خشونت ایجاد گردید. در گروه سه بلافاصله کامپوزیت باند شد و در گروه چهار ابتدا از Single Bond و سپس Rely X-ARC استفاده و کامپوزیت باند گردید. مقدار نیروی برشی بین دو ماده توسط دستگاه DARTEC اندازه گیری و نتایج حاصله توسط آنالیز آماری ANOVA دوطرفه در سطح اعتماد 0.95 بررسی گردید. یافته‎ها: میانگین استحکام باند برشی برای گـروه های یک تا چهار به ترتیب 6.13(±2.35), 8.74(±6.42), 9(±2.77) و 8.25(±1.43) مگاپاسکال به دست آمد. مقایسه میانگین استحکام باند برشی بین گروه ها تفاوت آماری معنی‎داری بین گروه های مورد مطالعه نشان نداد. نتیجه‎گیری: کاربرد Rely X-ARC در فصل مشترک آمالگام و کامپوزیت اختلاف معنی‎داری در استحکام اتصال ایجاد نکرد. در عین حال توانست سبب افزایش میانگین استحکام باند 24 ساعته شود. این افزایش از نظر آماری معنی‎دار نبود.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 931

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 131 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1395
  • دوره: 

    29
  • شماره: 

    1
  • صفحات: 

    34-38
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    802
  • دانلود: 

    184
چکیده: 

زمینه و هدف: بیشترین علت عدم موفقیت کلینیکی درمورد کاربرد پست های فایبر در دندان های اندو شده، دباند شدن پست از عاج دندان می باشد. نوع سمان مصرفی و قدرت چسبندگی آن در کیفیت باندینگ تاثیر مستقیم دارد. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر دو نوع سمان رزینی Starfill 2B Danvilleو سمان Panavia F2 Kuraray برگیر پست فایبر با عاج در شرایط in vitro انجام شد.روش بررسی: در این مطالعه تجربی، تعداد 20 عدد دندان پرمولر اندو شده تک کاناله فک پایین تهیه گردید. دندان ها به طور تصادفی به 2 گروه A و B تقسیم شدند. پست ها در گروه اول با سمانStarfill 2B Danville و در گروه دوم با سمانPanavia F2 Kuraray سمان شدند. پس از مانت دندان ها در آکریل شفاف هر نمونه به 2 نمونه 4 میلی متری تقسیم شد. سپس Push-out test توسط دستگاه ZwickRoell Z050 انجام شد. نتایج با آزمون آماری T-test آنالیز و مورد قضاوت آماری قرار گرفت.یافته ها: استحکام باند Starfill 2B Danville و Panavia F2 Kuraray به ترتیب (48.16±12.11) و (61.44±9.16) مگاپاسکال بود. بین گیر و استحکام باند برشی سمانStarfill 2B Danville و Panavia F2 Kuraray اختلاف معنی داری وجود داشت (P<0.05).نتیجه گیری: به نظر می رسد نوع سمان بر میزان گیر و استحکام باند تاثیر دارد. اگر در سمان کردن پست فایبر از سمان Panavia F2 Kuraray استفاده کنیم، گیر و استحکام باند بیشتری نسبت به سمان Starfill 2B Danville با عاج خواهیم داشت.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 802

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 184 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
اطلاعات دوره: 
  • سال: 

    1398
  • دوره: 

    32
  • شماره: 

    3
  • صفحات: 

    156-162
تعامل: 
  • استنادات: 

    0
  • بازدید: 

    411
  • دانلود: 

    305
چکیده: 

زمینه و هدف: حلالیت یک ویژگی مهم در تعیین ماندگاری کلینیکی سمان ها می باشد. هدف از مطالعه حاضر، مقایسه حلالیت سمان های رزینی Calibra، Panavia و Maxcem با سمان گلاس آینومر رزین مدیفاید GC Fuji PLUS در سه pH مختلف بود. روش بررسی: 96 نمونه (با قطر 8 میلی متر و ضخامت 4 میلی متر) بر اساس دستور کارخانه سازنده ساخته شد. نمونه ها پس از ست شدن خشک شده و وزنشان اندازه گیری شد. نمونه ها برای مدت 30 روز در سه محیط شامل آب مقطر، اسید لاکتیک با 3 pH=و اسید لاکتیک با 5 pH=غوطه ور شدند و سپس خارج شده و مجددا وزن شدند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS18 و با تست two-way ANOVA آنالیز آماری شدند. P-value کمتر از 05/0 به عنوان سطح معنی داری در نظر گرفته شد. یافته ها: یافته های مطالعه بین سه محیط اختلاف معنی داری نشان نداد (08/0P=). سمان رزینی Calibra کمترین حلالیت در هر سه محیط (آب مقطر و اسید لاکتیک با pH های 3 و 5) را داشت. سمان گلاس آینومر رزین مدیفاید، بیشترین میزان حلالیت در اسید لاکتیک و سمان رزینی Maxcem بیشترین میزان حلالیت در آب را دارا بود. نتیجه گیری: ویژگی حلالیت سمان رزینی و سمان گلاس آینومر رزین مدیفاید به طور بارزی تحت تاثیر ترکیب ماده و محیط نگهداری است.

شاخص‌های تعامل:   مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resources

بازدید 411

مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesدانلود 305 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesاستناد 0 مرکز اطلاعات علمی Scientific Information Database (SID) - Trusted Source for Research and Academic Resourcesمرجع 0
litScript
email sharing button
telegram sharing button
whatsapp sharing button
linkedin sharing button
twitter sharing button
email sharing button
email sharing button
sharethis sharing button